Styrgrupp Multipel skleros

Kontakt

Kontakt

Delregisteransvarig


Jan Hillert
E-post: jan.hillert@ki.se

 

Patientföreträdare

Helene Landersten
E-post: helene.landersten@neuro.se


Eva Helmersson
E-post: eva.helmersson@neuro.se

Koordinator MS-registret

Anna Cunningham

Telefon: 0760 538 001
E-post: anna.cunningham@regionstockholm.se

 

Styrgrupp 

Anders Svenningsson
Danderyds sjukhus AB Stockholm, anders.svenningsson@regionstockholm.se

Anne Wickström
Universitetssjukhuset i Linköping, anne.wickstrom@liu.se 

Anne-Marie Landtblom
Akademiska sjukhuset Uppsala, anne-marie.landtblom@neuro.uu.se

Eva Helmersson
patientföreträdare Neuro, Stockholm, eva.helmersson@neuro.se

Helene Landersten
patientföreträdare Neuro, Stockholm, helene.landersten@neuro.se

Jan Hillert (ordförande)
Karolinska universitetssjukhuset Huddinge, jan.hillert@ki.se

Jan Lycke
Sahlgrenska universitetssjukhuset Göteborg, jan.lycke@neuro.gu.se

Joachim Burman,
Akademiska sjukhuset, Uppsala, joachim.burman@neuro.uu.se

Katharina Fink
Centrum för neurologi, Stockholm, katharina.fink@regionstockholm.se

Peter Sundström
ordförande Svenska MS-Sällskapets Forskningsnämnd, Norrlands universitetssjukhus, Umeå, peter.sundstrom@umu.se

Ronny Wickström
Astrid Lindgrens Barnsjukhus, Karolinska universitetssjukhuset Solna, ronny.wickstrom@regionstockholm.se

Susanna Hallberg
Centrum för neurologi, Stockholm, susanna.lundholm-hallberg@regionstockholm.se 

Veronica Dalevi
Neurologi- och rehabiliteringsmottagningen, Centralsjukhuset Karlstad, veronica.dalevi@regionvarmland.se 

 

Adjungerande: 

Anna Cunningham
Svenska neuroregister, Stockholm, anna.cunningham@regionstockholm.se

Lars Forsberg
Svenska neuroregister, Stockholm, lars.eric.forsberg@ki.se

 

Teknisk utvecklare av MS-registret

T.o.m 2023

Leszek Stawiarz
Leszek Stawiarz